Blog
Kako najbolje zaštititi i ojačati imunitet dece?

Gotovo uvek tokom prelaznog perioda u godini, posle nekoliko uzastopnih dečjih prehlada postavimo sebi pitanje: da li je moguće da se svake godine iste situacije ponavljaju i da li mi tačno znamo kako da ojačamo zdravlje i imunitet dece? Ukoliko vas muče ove sumnje, na pravom ste mestu da saznate sve o dečjem imunitetu, i kako da ga na najbolji način ojačate i zaštitite mališane od česih prehlada i virusa koji vrebaju.
Imunitet dece u ranim danima
Imunitet počinje da se razvija tokom samog rođenja deteta. Pedijatri ističu da su deca posebno sklona infekcijama između 6 i 18 meseci starosti, jer tada zaštitna antitela koja nasleđuju od majke opadaju, a još nisu razvila sopstvena antitela.
U proseku, deca imaju između 8 i 10 prehlada godišnje pre nego što napune dve godine, jer prvi put dolaze u kontakt sa mnogo virusa odjednom.
Imunitet dece u školskim danima
Veliku prekretnicu u razvoju imunog sistema deteta predstavlja polazak u školu. Za to vreme deca se suočavaju sa novim bolestima, sa kojima se inače ne bi susrela kod kuće. Često je veća verovatnoća da će deca usled pojačane socijalizacije dobiti neku bolest, ali to nije uvek slučaj.
Imuni sistem deteta nije u potpunosti razvijen sve dok dete ne navrši oko 8 godina. Do tada se može osećati kao da će „zakačiti” svaki kašalj, prehladu i infekciju na koju naiđu.
Kako funkcioniše imunitet?
Imunitet deluje na 2 načina. Prvo, postoji urođeni imunitet, sa kojim smo rođeni, koji nam pruža opštu odbranu organizma. Zatim postoji adaptivni imunitet koji reaguje na pretnje ili antigene sa kojima se susrećemo i stvara prilagođene odbrambene ćelije, zvane antitela.
Pošto se deca svakodnevno susreću sa toliko novih izazivača bolesti, njihov imuni sistem je u stalnoj pripravnosti, i stoga su povremene prehlade i infekcije neizbežne, naročito tokom hladnijeg perioda godine. Jedan od glavnih razloga je što deca provode više vremena zajedno u zatvorenom prostoru, i tu lakše prenose razne viruse i bakterije.
Da bi adekvatno ojačali imunitet dece, preporuka je da obratite pažnju na sledeće:
1. Naučite decu da je dobra higijena pola zdravlja
Primena dobre higijene posebno je važna tokom sezona kada caruju prehlade. Pobrinite se da vaši mališani od ranog doba nauče važnost čistoće i prevencije zdravlja. To podrazumeva kijanje/kašljanje u maramicu (umesto u ruku), redovno pranje ruku sapunom, izbegavanje da se dodiruju oči, nos i usta prljavim rukama. Preporuka je i da se izbegavaju bliski kontakti sa ljudima koji su prehlađeni, kao i da dete, ukoliko je bolesno, ostane kod kuće dok ne ozdravi.
2. Zdrava ishrana dece prilagođena sezoni
Tokom hladnijih dana, dečji organizam zahteva više energije da bi se zagrejao i održao zdrav imuni sistem. Ova povećana potreba za energijom se može zadovoljiti hranom bogatom hranljivim materijama. Ključne komponente ishrane prilagođene deci treba da uključuju obroke koji sadrže:
- Zdrave cerealije poput ovsenih pahuljica, heljde, prosa, pirinča, koje obezbeđuju esencijalnu energiju i održavaju toplotu tela.
- Proteine: Nemasno meso, mahunarke i orašasti plodovi su od vitalnog značaja za rast i podršku imuniteta dece.
- Vitamine i minerale: Citrusno voće – pomorandže, limun, grejpfrut, zeleno lisnato povrće i mlečni proizvodi su neophodni za borbu dece protiv raznih izazivača bolesti.
Takođe, pobrinite se da deca ostanu hidrirana, da konzumiraju tople obroke (domaće supe i čorbe), sa kontrolisanim unosom slatkiša, koji mogu negativno uticati na dečji imunitet.
3. Deca moraju imati dobar i kvalitetan san
Zdrave navike spavanja predstavljaju osnovu za zdrav imunitet. Deca koja ne spavaju dovoljno imaju veću verovatnoću da će se razboleti i duže ostati bolesna. Takođe je veća verovatnoća da će patiti od ozbiljnijih simptoma prehlade/gripa.
Deca treba da imaju dovoljno sna, a dužina sna varira sa godinama. Mala deca koja pohađaju školu mogu spavati do 11 sati dnevno, dok tinejdžeri spavaju 9 sati u proseku. Kao roditelj, treba da obratite pažnju da vaša deca idu na spavanje na vreme i da ne ostaju budna do kasno u noć, jer ćete tako doprineti stvaranju njihove zdrave navike spavanja.
4. Naučite decu kako da upravljaju stresom
Stres uništava imuni sistem onoliko brzo koliko ga san izgrađuje. Pomozite svom detetu da nauči da kontroliše i upravlja stresom uz metode kao što su: duboko disanje, vizuelizacija prijatnih trenutaka, pravljenje planova, vođenje dnevnika ili zabavne aktivnosti poput vožnje bicikla, šetnje, plesa, igranja sa kućnim ljubimcem i slično.
Ako se dete ne bavi sportom ili ne učestvuje u fizičkoj aktivnosti, potrudite se da da bilo koja vrsta vežbe bude redovni deo njegovog dana. To može biti recimo 20-minutna šetnja sa psom posle škole ili večere, vožnja bicikla ili brzi hod.
Vitamini i minerali za jačanje imunog sistema
Za pravilno funkcionisanje imunog sistema, telo mora imati dovoljne količine određenih vitamina i minerala. Glavni faktori dobrog imuniteta su zdrav način života i raznovrsna ishrana, ali u današnjem užurbanog ritmu života često postoji disbalans ovih stavki. Ako ste do sada stalno bili u potrazi za sveobihvatnim preparatom koji će potpuno i na najbolji način zaštititi i ojačati imunitet deteta, naročito u danima punim izazova po zdravlje, na pravom ste mestu.
Upoznajte novi, jedinstveni vitaminsko-mineralni kompleks za zaštitu i jačanje imuniteta kod dece – BiVits® ACTIVA Immunity Junior: formulacija koja omogućava uravnoteženi sinergistički efekat svih neophodnih vitamina, antioksidanasa, minerala i fitonutrijenata koji pružaju idealnu podšku još nerazvijenom imunitetu kod dece, ali i dodatnu snagu dečjem imunom sistemu u prevenciji i borbi protiv virusnih i bakterijskih infekcija.
BiVits® ACTIVA Immunity Junior je komforan za primenu, prijatnog ukusa šumskog voća, gde 3 ukusne tablete za žvakanje dnevno omogućavaju dnevno preporučene doze mikronutijenta u kompleksnom sastavu – 12 vitamina, 7 minerala i ekstrakt ploda šipurka.
BViits® ACTIVA Immunity Junior se preporučuje:
- Za očuvanje dobrog opšteg zdravlja deteta
- Za jačanje imuniteta deteta
- Za prevenciju respiratornih infekcija u sezoni viremija
- Za prevenciju virusnih infekcija kod dece u kolektivu
- Kod dece sa akutnim i hroničnih infekcija (prehlada, grip, pneumonija)
- Kod dece sa hroničnim oboljenjima (astma, alergijski rinitis)
Mališani su nam već potvrdili da obožavaju BiVits® ACTIVA Immunity Junior, svog super junaka koji štiti imunitet, zamerke na ukus nemaju, a znamo da bi i roditelji često pozajmili po tabletu. Roditelje ipak savetujemo da probaju BiVits® ACTIVA Immunity Booster. Tako je imunitet cele porodice siguran i zaštićen!
Literatura:
- “How to Keep Your Child Healthy During Cold & Flu Season”; https://www.portlandpediatric.com/how-to-keep-your-child-healthy-during-cold-flu-season/ ;
- “How to Boost Your Child’s Immune System”; https://www.luriechildrens.org/en/blog/how-to-boost-your-childs-immune-system/;
- “How to boost children’s immunity this winter: 7 tips”; https://www.livi.co.uk/your-health/how-to-boost-childrens-immunity-this-winter-7-tips/ ;
- 10 Winter Superfoods To Increase Immunity in Kids; https://cradlehospital.com/superfoods-to-boost-immunity-in-kids/ ;
- “Nurturing Healthy Kids: Winter Nutrition Essentials”; https://www.starlightpeds.com/blog/1104162-nurturing-healthy-kids-winter-nutrition-essentials/#:~:text=Understanding%20Winter%20Dietary%20Needs&text=Whole%20Grains%3A%20They%20provide%20essential,for%20combating%20winter%2Drelated%20illnesses.