B complex

Ukusni veganski recepti i vitamin B12 – Put do zdravog tela!

Veganski recepti

Kažu da je veganstvo stil života, nikako dijeta ili režim. U prilog tome navodi se činjenica da dijete i režime svi nekad prekršimo, bez previše griže savesti. Pravim veganima to ne može da se desi jer su njihova ubeđenja zasnovana na principima humanosti i samilosti prema životinjama.

Veganstvo je zaista postalo jako popularno poslednjih godina, i mnogi ljudi su odlučili da potpuno pređu na ishranu biljnog porekla, iz zdravstvenih, ekoloških i moralnih razloga. Ipak, veganstvo se ne zaustavlja na trpezi. Vegani su strogo protiv i testiranja kozmetičkih proizvoda na životinjama, kao i protiv mode koja se oslanja na sirovine životinjskog porekla. Jednog vegana nikada nećete videti da nosi kožne komade, bisere, pa čak ni korale. To je sve zato što je u osnovi veganstva stroga zabrana eksploatacije životinja u različite svrhe.

Možda se pitate, pa šta onda vegani jedu?

Veganska kuhinja je zaista veoma raskošna i raznolika. Tu su voće, povrće, žitarice, mahunarke, hladno ceđena ulja… Kao što vidite, ni traga od mesa, jaja, mleka! A opet, nakon jela, svaki vegan će vam posvedočiti da je pun energije a da na duže staze rešavaju problem viška kilograma, povišenog šećera, holesterola i sličnih tegoba.

Veganstvo i zdravlje

Kako to?

Pa, pre svega, akcenat u veganstvu nije samo na poreklu hrane već i načinu pripreme. Vegani preferiraju namirnice bez hemijskog tretmana, pa ćete neretko pronaći baš vegane na pijaci, u slatkom ćaskanju sa seljacima od kojih kupuju namirnice direktno iz zemlje!

Ono što je važno napomenuti je da je velika predrasuda da biti vegan znači propustiti ukusne i zadovoljavajuće obroke. Kako bismo vam približili barem malo vegansku ishranu, evo nekih od najboljih veganskih recepata koji će sigurno oduševiti vaše nepce.

Veganski recepti:

Budina činija

Budine činije su zdrav i ukusan način da uživate u raznim namirnicama na bazi biljaka. Da biste napravili vegansku Budinu činiju, počnite sa osnovom od kuvanog pirinča, heljde ili kinoe, a zatim dodajte pečeno povrće, kao što su slatki krompir i prokulice. Naravno, i sveže povrće je dobrodošlo a lepota ovog jela je što nikada ne mora biti isto. Uvek možete menjati, dodavati i oduzimati po želji. Koštunjavo voće, semenke, sveže povrće i voće, suve smokve, šljive i kajsije – samo su jedan mali deo namirnica kojima možete obogatiti svoju činiju. Na vrh stavite tofu ili slanutak, narezan avokado i domaći preliv od tahinija, limunovog soka i začina.

Supa od sočiva

Supa od sočiva je obilan i zdrav veganski obrok koji je savršen za hladnije mesece ali, izuzetno prija i leti. Kombinacija sočiva, povrća i začinskog bilja stvara ukusan obrok kojem će malo i najzagriženiji mesojedi teško odoleti. Da biste napravili vegansku supu od sočiva, počnite dinstanjem luka i belog luka, a zatim dodajte šargarepu, celer i paradajz. Dodajte sočivo, bujon od povrća, lovorov list i timijan i ostavite da se krčka dok sočivo ne omekša.

Pad Thai

Pad Thai je klasično tajlandsko jelo koje lako može postati veganski obrok. Da biste napravili veganski Pad Thai, koristite pirinčane rezance umesto rezanaca sa jajima i zamenite meso tofuom ili povrćem kao što su brokoli, paprika i grašak. Sos se obično pravi od tamarinda, palminog šećera, soja sosa, limete i pahuljica čilija.

Pica

Vegansku picu nije teško napraviti, i odličan je način da uživate u klasičnoj hrani dok se i dalje pridržavate biljne dijete. Da biste napravili vegansku picu, počnite sa domaćom ili kupljenom veganskom korom, a zatim prelijte sosom od paradajza, preko koga ćete ređati tanko iseckane pečurke, bosiljak i veganski mocarela sir napravljen od indijskih oraščića ili tofua. Pecite dok se sir ne rastopi i ne zapeče.

Čokoladna torta

Nijedan obrok nije potpun bez deserta. Veganska čokoladna torta je mekana, sočna i primamljiva poslastica koja ne zahteva nikakva jaja ili mlečne proizvode. Da biste napravili vegansku čokoladnu tortu, pomešajte brašno, šećer, kakao prah, sodu bikarbonu i prašak za pecivo. Dodajte bademovo mleko, biljno ulje i ekstrakt vanile i mešajte dok se ne sjedine. Pecite u rerni kao bilo koju klasičnu tortu.

Ovi veganski recepti samo su vrh ledenog brega kada je u pitanju kuvanje na bazi biljaka. Uz prave sastojke i malo kreativnosti, veganski obroci mogu biti jednako zadovoljavajući i ukusni kao i bilo koji drugi. Međutim, ukoliko odaberete veganski način ishrane, važno je da obratite pažnju na nivo B12 vitamina u svom organizmu. Naime, nizak unos B12 može izazvati anemiju i oštećenje nervnog sistema.

Šta je vitamin B12?

B12 je izuzetan vitamin i telu je potrebniji od većine drugih poznatih vitamina. U pitanju je jedini vitamin koji organizam ne dobija ukoliko je ishrana samo na biljoj bazi. Poznat i pod nazivom kobalamin, B12 pripada grupi vitamina koje ljudski organizam nije u stanju sam da stvara. Kako biljke ne sadrže vitamin B12, primarni izvor ovog vitamina je hrana životinjskog porekla, a njegovi dobri izvori su riba, školjke, mlečni proizvodi, jetra, bubrezi, jaja, teletina i dr.

Zato je od izuzetne važnosti da svi vegani uključe suplemente ovog vitamina u svoju svakodnevnu rutinu, kako bi telo dobijalo dovoljne količine i funkcionisalo kako treba.

BiVits Vitamin B12 1000 µg, formula je koja u jednoj tableti obezbeđuje 1000 µg vitamina B12.  Namenjena je za prevenciju razvoja deficita ali i tretman već postojećeg nedostatka vitamina B12. Samim tim, formula je posebno pogodna za vegane, vegetarijance i osobe koje ishranom ne mogu da unesu adekvatne količine vitamina B12.

BiVits® ACTIVA Vitamin B12 1000 µg doprinosi:

  • Normalnom stvaranju crvenih krvnih zrnaca
  • Proizvodnji energije i pravilnom metabolizmu
  • Normalnoj funkciji nervnog sistema
  • Smanjenju umora i iscrpljenosti
  • Normalnoj psihološkoj funkciji
  • Regulaciji nivoa homocisteina i zdravllju srca i krvnih sudova

Tek kada se pobrinete da vaše telo dobija dovoljno svih nutrijenata koji su neophodni za dobro zdravlje, počnite da uživate u bogatim i ukusnim veganskim receptima, bez bojazni da će vaše zdravlje trpeti zbog te promene!

2 komentara na “Ukusni veganski recepti i vitamin B12 – Put do zdravog tela!

  1. Uros kaže:

    Poštovani kupio sam više vaših vitamina ,na vasem sajtu sam pročitao da se Hrom pije pre dorucka,
    Takodje me interesuje kada se piju vaši vitamini koje koristim 3 meseca :
    1.kalcijum/magnezijum/cink
    2.Kompleks b vitamina
    3.C/d/cink

    1. BiVits kaže:

      Dragi Uroše,
      Za uzimanje vitamina i minerala koje si naveo, evo kratkih i konkretnih preporuka kada je najbolje uzimati ih:

      – Kalcijum/Magnezijum/Cink: Ovaj suplement je najbolje uzimati uveče, jer magnezijum može da pomaže u opuštanju i poboljšanju kvaliteta sna. Takođe, kalcijum i magnezijum mogu se bolje apsorbovati kada se ne uzimaju sa obrocima bogatim gvožđem ili visokim količinama vlakana.

      – Kompleks B vitamina: B vitamini se najbolje uzimaju ujutro, pošto mogu povećati energiju i budnost. Uzimanje B vitamina sa doručkom može pomoći u njihovoj apsorpciji i smanjiti rizik od iritacije stomaka.

      – Vitamin C/D/Cink: Ovaj suplement možeš uzimati u bilo koje doba dana, ali je dobro uzeti ga sa obrokom za bolju apsorpciju. Vitamin D se posebno dobro apsorbuje kada se uzima sa obrocima koji sadrže masti.

      Za Hrom, kako si pročitao, preporučuje se uzimanje pre doručka. Hrom može pomoći u regulisanju nivoa šećera u krvi, pa je uzimanje na prazan stomak pre obroka često preporučeno.

      Važno je pratiti kako se osećaš kada uzimaš ove suplemente i po potrebi prilagoditi vreme uzimanja.

Ostavite komentar

Tvoja adresa neće biti objavljena niti prosledjivana. Neophodna polja su označena *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.