Minerali, Vitamini

Anksioznost: Kako vitamini i minerali mogu pomoći?

Anksioznost

U našem društvu psihološki problemi su još uvek tabu tema, a tu spada i anksioznost. Zato se možete osetiti usamljeno dok tragate za rešenjem.

Važno je da znate da rešenje postoji – na raspolaganju su vam efikasna terapija, rad sa stručnim licima, kao i promene životnog stila koje mogu da dovedu do velikog poboljšanja. Među njima su i suplementi, da biste nadoknadili manjak vitamina i minerala u vašem telu kog verovatno niste ni svesni.

U ovom tekstu obradićemo osnovne informacije o anksioznosti, i detaljnije pričati o vitaminima i mineralima koji vam mogu pomoći da kontrolišete njene simptome.

Šta je anksioznost?

Svi smo nekada osetili anksioznost. Znate onaj osećaj nelagode, brige, straha, koji vam veže stomak u čvor i ne dopušta da mislite ni o čemu drugom? To je to. Takva anksioznost je potpuno uobičajena, svi je povremeno osetimo, ali je brzo otresemo i nastavimo sa svakodnevnim životom.

Anksiozni poremećaji su kada ovakva osećanja postanu vrlo intenzivna i trajna, ili se ponavljaju u napadima. Tada ih je skoro nemoguće kontrolisati.

Anksioznost obuhvata poremećaje kao što su fobije, napade panike, anksiozne poremećaje koji mogu biti vezani za odvajanje od voljene osobe ili za određene društvene situacije, post-traumatski stres, i druge. Ali kada kažemo ‘anksioznost’, obično govorimo o generalizovanom anksioznom poremećaju (GAP).

Anksioznost: simptomi pomoću kojih ćete je prepoznati

Anksioznost može da se manifestuje na razne načine, ali najčešće su to:

  • Osećaj nervoze, napetosti ili neobjašnjivog nemira,
  • Neopravdana panika ili strah,
  • Umor,
  • Slabost,
  • Manjak koncentracije,
  • Nesanica,
  • Problemi sa varenjem,
  • Ubrzan rad srca,
  • Ubrzano disanje,
  • Znojenje,
  • Drhtavica

Možda ćete primetiti i da ste počeli da se povlačite u sebe i izbegavate situacije koje vam stvaraju nelagodu, na primer odlaske na javna mesta.

Koji su vitamini i minerali najbolji za trenutke anksioznosti?

Nešto manje od jednog veka se izučava veza između vitamina i minerala, i mentalnog stanja čoveka. Iako vam tableta suplementa neće momentalno odagnati brige, redovnom upotrebom možete da postignete bolju kontrolu hronične anksioznosti ili akutnih napada.

U nastavku ćemo obraditi one vitamine i minerale za koje postoji najviše naučnih dokaza o njihovoj efikasnosti.

 Anksioznost

Antioksidansi

Kroz studije je primećeno da pacijenti koji pate od anksioznosti ili depresije imaju značajno niži nivo poznatih antioksidanasa u krvi. Srećom, moguće je nadomestiti ih suplementacijom, pa su rezultati vidljivi u roku od nekoliko nedelja.

Vitamin C

Vitamin C se mahom koristi zbog dvog dejstva na imuni sistem, ali je pokazano da njegov manjak može da učini da se osećate umorno ili depresivno, pa čak i da vam umanji kognitivne funkcije. Ovaj vitamin štiti nervne ćelije od oksidativnog stresa i zapaljenja, a pomaže i njihovu međusobnu komunikaciju. Zbog toga suplementacija vitaminom C može da spreči ili pomogne kod poremećaja kao što su anksioznost, depresija, šizofrenija i Alchajmerova bolest.

Vitamin A ili beta-karoten

Vitamin A je odgovoran za pravilan rad nervnog sistema, zato ne čudi da je kod anskioznih osoba često u manjku. Studije su pokazale da je od pomoći i kod paničnih napada.

Vitamin E

Manjak rezervi vitamina E u telu znači da će se simptomi anksioznosti snažnije ispoljiti. Najbolje je koristiti vitamin E u kombinaciji sa vitaminom C jer deluju sinergistički – odnosno, zajedno su još efikasniji nego kada ih uzimate pojedinačno.

B vitamin kompleks

Kompleks B vitamina je prvi primećen kao važan za mentalno zdravlje još početkom XX veka. Ovaj kompleks obuhvata osam različitih vitamina, a mi ovde izdvajamo one koji su naročito važni za kontrolu anksioznosti.

Vitamin B1 ili tiamin

Tiamin se pokazao kao efikasan suplement u tretmanu anksioznih poremećaja, pogotovo simptoma zamora, nesanice, noćnih mora, poremećaja u ishrani, problema sa varenjem, i dr.

Vitamin B6 ili piridoksin

Ovaj vitamin ima uticaj na serotonin i GABA-u, dva neurotransmitera koji kontrolišu anksioznost i depresiju. Zajedno sa folnom kiselinom (folat ili vitamin B9) uspešno je korišćen u tretmanu depresije.

Vitamin B9 (folat) i B12 (kobalamin)

Oba vitamina umanjuju simptome anksioznosti. Manjak folata u telu vodi ka slabijoj efikasnosti antidepresiva, a nedostatak kobalamina pojačava osećaj nervoze i druge psihijatrijske simptome.

Vitamin B3 (niacin)

Za niacin je potrebno još studija da bi se doneo konačan sud, ali ispitivanja na životinjama su pokazala da u mozgu niacinamid (jedna od formi vitamina B3) ima sličan efekat kao i lekovi koji suzbijaju anksioznost.

Vitamini rastvorljivi u mastima

Od vitamina koji se rastvaraju u mastima već smo spomenuli vitamine A i E, ali ne smemo zaboraviti ni vitamin D. Njegov manjak u telu često znači i viši nivo anskioznosti, a s obzirom da je često u deficitu, nije zgoreg da povećate unos kroz namirnice i suplemente.

Minerali

Od minerala izdvajamo magnezijum kao glavni mikronutrijent za kontrolu rada nervnog sistema. Deficit magnezijuma u telu čest je kod anskioznih i depresivnih osoba, kao i u PMS-u (predmenstrualnom sindromu kod žena).

Anksioznost: Čekanje vam neće pomoći, ali stručna pomoć hoće!

Ako sumnjate da patite od anskioznosti, nemojte čekati. Koji god oblik ovog poremećaja da imate, postoji efikasan tretman koji će vam pomoći da izađete na kraj sa simptomima, ali je prvi korak uvek stručno mišljenje.

Ukoliko mislite da previše brinete, da vam strepnja ometa svakodnevne aktivnosti ili utiče na kvalitet veza sa ljudima koje volite, ako ne možete da kontrolišete osećaj nervoze ili straha, posetite lekara. Uz adekvatnu terapiju, balansiranu ishranu i suplemente koje smo vam preporučili, brzo ćete videti poboljšanje.

14 komentara na “Anksioznost: Kako vitamini i minerali mogu pomoći?

  1. Avatar Ludwika Jankovic kaže:

    Kom lekaru treba da se obratim ako mislim da patim od anksioznosti ?

    1. Avatar BiVits kaže:

      Draga Ludwika,
      Najbolje je da se obratite vašem izabranom lekaru, koji će vas po potrebi dalje uputiti specijalisti.

  2. Avatar Nikola kaže:

    Da li moze biti znak druge bolesti ako imate ankcioznost ?

    1. Avatar BiVits kaže:

      Pozdrav Nikola,
      Anksioznost se može javiti u sklopu drugih bolesti, kao što je recimo depresija.

  3. Avatar Boban kaže:

    ja sam u teskom obliku i deoresijevi aksioznosti ja kudim gde da se obratim .Ja ne znam sta cu sutra uraditi koji lekar leci ovako teske obluke

    1. Avatar BiVits kaže:

      Dragi Bobane, razumemo koliko se teško osećaš. U takvim situacijama, najbolje bi bilo da potražiš pomoć od psihijatra ili psihologa. Psihijatri su stručnjaci za mentalno zdravlje i mogu da procene tvoje stanje i prepišu potrebne terapije ili lekove. Psiholozi takođe pružaju podršku kroz terapiju i razgovor, što može da ti pomogne da se suočiš sa anksioznošću i depresijom. Možeš se obratiti svom lekaru opšte prakse kako bi ti dao uput za odgovarajućeg stručnjaka. Takođe, razgovor sa bliskim osobama može da bude koristan, jer podrška porodice i prijatelja takođe igra važnu ulogu u procesu ozdravljenja.

  4. Avatar Zaga kaže:

    Sve to moze da bude ako si imao hirusku intervenciju

  5. Avatar Jovana kaže:

    Dobar dan, ja imam problem sa stitnom i kao da imam simptome aksioznosti. Da li stitna moze da utice na to?

    1. Avatar BiVits kaže:

      Dobar dan! Da, definitivno postoji veza između poremećaja štitne žlezde i simptoma anksioznosti. Štitna žlezda proizvodi hormone koji regulišu metabolizam, energetski nivo i opšte funkcionisanje organizma, tako da njeni poremećaji mogu uticati na različite aspekte vašeg zdravlja, uključujući i mentalno stanje.

      Dve glavne vrste poremećaja štitne žlezde su:

      Hipotireoza (nedovoljna aktivnost štitne žlezde) može dovesti do simptoma kao što su umor, depresija, zaboravnost i generalno usporen metabolizam.
      Hipertireoza (prekomerna aktivnost štitne žlezde) može izazvati simptome kao što su nervoza, anksioznost, ubrzan rad srca, nesanica, i gubitak težine.
      Ako imate simptome koji ukazuju na mogući problem sa štitnom žlezdom, važno je da se obratite lekaru. Lekar može naručiti krvne testove za merenje nivoa hormona štitne žlezde (TSH, T3, T4) kako bi utvrdio da li je vaša štitna žlezda u normalnom funkcionalnom stanju. Na osnovu rezultata, može preporučiti odgovarajući tretman koji može pomoći u ublažavanju simptoma anksioznosti ako su oni povezani sa disfunkcijom štitne žlezde.

      Uz medicinski tretman, ponekad mogu pomoći i promene u načinu života, kao što su redovna fizička aktivnost, zdrava ishrana, adekvatan san i tehnike upravljanja stresom. Ako simptomi anksioznosti postanu teško upravljivi, može biti korisno konsultovati se i sa psihologom ili psihijatrom.

  6. Avatar Tima kaže:

    Poštovani
    Da li ankcioznost moze da bude uzrok tome,što pored neobjasnjivog straha,imam osećaj da ponekad čujem zvuke,niotkuda.

    1. Avatar BiVits kaže:

      Poštovani,
      Savetujemo Vam da porazgovarate sa svojim lekarom koji će na osnovu detaljnijih analiza moći da Vam pomogne.
      Srdačan pozdrav,
      BiVits ACTIVA Tim

  7. Avatar Milica kaže:

    Vec par dana imam jake simptome anksioznosti kao sto su napad panike, vrtoglavice, lupanje srca, konstantan nemir i druge. Koji je vas savet, sta bi bilo najbolje uraditi?

  8. Avatar Deni kaže:

    Patim od anksioznosti i postraumatskog stresa vec 5 godina, psihijatar mi najpre prepisao escilatopram, nakon 6 meseci bez nikakvog poboljsana duloxetin, pa asentru, velafaxin i tako skoro 2 godine i opet nista, jedino qventiapin mi pomogao oko spavanja i rivotril ujutro, mucim se, borim se, pesacim, klonim se negativnih ljudi ali sve uzalud, treba mi pomoc ali u Makedoniji do sad je nisam pronasao kao ni dobrog neuropsihijatra!!! Molim za savet!!!

    1. Avatar BiVits kaže:

      Poštovani Deni,

      Žao nam je što kroz sve to prolazite. Topli savet je da pokušate na što boji način pronađete svoj mir. Možda svakodnevna šetnja, sport, dobra knjiga ili neka druga zanimacija koja ce Vas uciniti smirenijim i ispunjenijim. Pre bilo koje odluke da dodatno uzimate medikamente porazgovarajte sa kompetentnim zdravstvenim radnikom koji ce zasigurno znati u kom smeru da Vam pruži savet i pomoć.

      Veliki pozdrav,
      BiVits ACTIVA Tim

Ostavite komentar

Tvoja adresa neće biti objavljena niti prosledjivana. Neophodna polja su označena *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.