Categories: Ostali

Beta karoten: Vaša koža zna šta ste radili prošlog leta…

“Na sigurnom putu do zdrave i preplanule kože uz beta karoten”

U trenutku kada sa nestrpljenjem isčekujemo prve dane leta, pravo je vreme da pažnju usmerimo ka suncu, odanom prijatelju našeg organizma, neophodnom za sintezu vitamina D i jačanje imunskog sistema, za održavanje optimalnog bioritma i dobrog raspoloženja. Ipak, ovo prijateljstvo ima i svoja ograničenja, imajući u vidu da prekomerno izlaganje suncu može da dovede do kratoročnih i dugoročnih oštećenja kože. Poznato je da koža, najveći organ našeg tela, deluje kao zaštitna barijera protiv različitih uticaja spoljašnje sredine, uključujući i ultraljubičasto (UV) zračenje. Stalno smo izloženi efektima UV zraka. Važno je napomenuti da su pojedini delovi kože na određenim delovima tela (lice, ruke) izloženi tokom čitave godine, što ih čini posebno podložnim uticaju sunčevih zraka.

Efekat UV zraka zajedno sa drugim endogenim i egzogenim stresorima može dovesti do upale, oštećena imunološke funkcije i homeostaze epidermalne barijere, fotostarenja i raznih kožnih bolesti. U većini slučajeva negativni efekti spoljašnjih i unitrašnjih stresora na nivou kože imaju oksidativni stres kao zajednički imenilac. Preventivne strategije kao što je upotreba odeće za zaštitu od sunca, izbegavanje izlaganja suncu i korišćenje krema za sunčanje idealni su za fotozaštitu. Međutim, u nedostatku bilo kakve lokalne fotoprotektivne intervencije, primarna odbrana kože oslanja se isključivo na endogenoj zaštiti.

Fotoprotekcija – prva linija u prevenciji bolesti kože

Fotoprotekcija, bilo mehanička ili farmakološka, predstavlja prvu liniju u prevenciji fotostarenja i bolesti kože. Glavni princip fotozaštite je direktna apsorpcija UV svetlosti primenom odgovarajućih jedinjenja. Pored lokalne primene proizvoda za zaštitu od sunca, poslednjih godina povećano je interesovanje ka dodatnim strategijama endogene zaštite koje se mogu ostvariti primenom pojedinih dijetetskih nutrijenata uključujući i karotenoide (grupa žutih, crvenih i narandžastih lipofilnih pigmenata koji se nalaze u voću, cveću i povrću). Biloška svojstva karotenoida su mnogostruka  i prikazana su na Slici 1.

Slika 1. Biološke uloge karotenoida

Pored prirodne uloge pigmenta i provitamina, karotenoidi poseduju izražene antioksidativne i antiinflamatorne karakteristike koje su od posebne važnosti za održavanje optimalnog zdravlja kože i čula vida.  Naime, veliki broj studija potvrdio je fotoprotektivni efekat nakon peroralne primene mnogih karotenoida, posebno beta-karotena. Beta-karoten predstavlja jedan od najčešće konzumiranih karotenoida u ishrani ljudi. Radi se o najvažnijem izvoru vitamina A, imajući u vidu da se u organizmu beta-karoten konvertuje do retinola. Količina karotenoida u koži zavisi od dnevnog unosa putem hrane ili dijetetskih suplemenata. Nakon resorpcije u gastrointestinalnom traktu, karotenoidi se akumuliraju uglavnom u epidermisu.

Beta karoten i fotoprotektivni efekat

Osim mogućnosti da direktno apsorubuje svetlost, beta-karoten ostvaruje endogenu fotoprotekciju posredstvom izražne antioksidativne aktivnosti (hvata foto-indukovane slobodne radikale), doprinoseći prevenciji UV posredovanog oštećenja. Dosadašnja istraživanja potvrdila su fotoprotektivni efekat beta-karotena u vidu smanjene osteljivosti na eritem izazvan UV zracima (opekotine od sunca). Ovaj efekat je od posebne važnosti kod osoba svetle puti ili onih koji su skloni alergijama na sunce.

Sistemski fotoprotekivni efekat beta-karotena zavisi od doze i dužine primene. Smatra se da je potrebno najmanje 8 nedelja kontinuirane primene 6-12mg/dan kako bi se postigla optimalna fotoprotekcija kože. Još je važno napomenuti da suplementacija malim dozama beta-karotena sprečava i popravlja fotostarenje (popravlja izgled bora i elastičnosti lica). Suplementacija beta-karotenom može se postići SPF 4, a prisutan u koži štiti je celom površinom (za razliku od krema koje štite samo na mestu gde su nanete). Ipak, sistemska fotozaštita koja se postiže primenom beta-karotena i lokalna fotozaštita u vidu preparata za zaštitu od sunca ne trebaju se smatrati konkurentnim, već komplementarnim strategijama zaštite kože.

Suplementacija beta karotenom

I pored svih potvrđenih benefita, u cilju postizanja odgovorne i bezbedne suplementacije beta-karotenom, poželjna je konsultacija sa lekarom i farmaceutom oko izbora adekvatne doze i dužine primene. Poseban oprez je potreban kod pušača, jer se dugorajna primena beta-karotena u dozama 20-30 mg/dan povezujuju povećanom incidencom od karcinoma pluća.

Vaša koža ima “memoriju i pamti” sva štetna delovanja i izlaganja UV zracima godinama i decenijama unazad. Pripremite svoju kožu na vreme za leto i dozvolite joj da uz odgovarajaću sistemsku i lokalnu fotozaštitu sa ovogodišnjeg odmora zapamti samo najlepše trenutke.

 

Literatura:

  1. Balić A, Mokos M. Do We Utilize Our Knowledge of the Skin Protective Effects of Carotenoids Enough? Antioxidants 2019; 8(8):259.
  2. Baswan SM, Klosner AE, Weir C, et al. Role of ingestible carotenoids in skin protection: A review of clinical evidence. Photodermatol Photoimmunol Photomed 2021; 37(6):490-504.
  3. Krutmann J, Passeron T, Gilaberte Y, et al. Photoprotection of the future: challenges and opportunities. J Eur Acad Dermatol Venereol 2020; 34(3):447-454.
Ivana Damnjanović

Recent Posts

Trudnice, oprez: Nivo gvožđa u trudnoći ne sme biti snižen!

Koliko je važno da se tokom trudnoće obrati pažnja na nivo gvožđa u krvi, govori…

1 mesec ago

Quercetin i otklanjanje simptoma alergije!

Zapušen nos. Curenje nosa. Suzenje, svrab i crvenilo očiju. Otok kapaka. Grebanje u grlu i…

5 meseci ago

Prevencija alergija uz Quercetin!

Mnogi proleće smatraju jednim od najlepših godišnjih doba – priroda se budi, sve cveta, međutim,…

5 meseci ago

Bivits ACTIVA Brain Level Up…u čemu je tajna?

Savremeni način života postavio je pred nas brojne izazove, a jedan od njih svakako jeste…

5 meseci ago

Sezonske alergije i suplementacija – kako su povezane?

Ima li nešto lepše od proleća? Budi se priroda, cveta drveće, trava se zazeleni. Međutim,…

5 meseci ago

Zašto je unos gvožđa u periodu trudnoće i dojenja izuzetno važan?

Period trudnoće i dojenja predstavlja jedan od najvažnijih perioda u životu svake žene, ali i…

7 meseci ago