Categories: MelatoninNesanica

Nesanica kao podmukli neprijatelj – Zašto ne mogu da spavam?

Ovo pitanje postavlja sve više ljudi. Odgovor na njega zavisi od slučaja do slučaja ali, jedno je sigurno. Ukoliko povremena poteškoća da se zaspi postane hronična stvar, najverovatnije je u pitanju insomnija. Naime, nesanica je poremećaj sna u kojem imate problema sa uspavljivanjem i/ili spavanjem. Stanje može biti kratkotrajno (akutno) ili može trajati dugo (hronično). Takođe, može se javiti ili nestati, a da nikada ne saznate uzrok. Akutna nesanica traje od 1 noći do nekoliko nedelja. Nesanica je hronična kada se dešava najmanje 3 noći nedeljno tokom 3 meseca ili više.

Vrste nesanice

Postoje dve vrste nesanice: primarna i sekundarna. Ukoliko je vaša dijagnoza primarna nesanica, to znači da vaši problemi sa spavanjem nisu povezani sa bilo kojim drugim zdravstvenim stanjem ili problemom. Ako je, pak, sekundarna nesanica – znači da imate problema sa spavanjem zbog zdravstvenog stanja (kao što su astma, depresija, artritis, rak ili žgaravica); ili je u pitanju bol, upotreba lekova ili supstanci (poput alkohola i opijata).

Zašto nastaje nesanica?

Primarni uzroci nesanice uključuju stres povezan sa velikim životnim događajima, poput gubitka posla ili promene, smrti voljene osobe, razvoda ili selidbe. Ambijent sa stvarima oko vas poput buke, svetlosti ili temperature. Promene u vašem rasporedu spavanja kao što je pomeranje rutine, nova smena na poslu ili loše navike koje ste stekli kada ste imali druge probleme sa spavanjem. Jedan od uzroka mogu biti čak i geni! Istraživanje je pokazalo da sklonost ka nesanici može biti prisutna u porodicama. Postoje i sekundarni uzroci nesanice, i to su uglavnom problemi sa mentalnim zdravljem kao što su depresija i anksioznost, trenutna upotreba lekova za prehladu, alergije, depresiju, visok krvni pritisak i astmu. Trenutna bol ili nelagodnost noću, prekomerna upotreba kofeina, duvana ili alkohola, kao i upotreba zabranjenih droga. Uzrok mogu biti i hipertireoza i drugi endokrini problema, kao i drugi poremećaji spavanja, poput apneje u snu ili sindroma nemirnih nogu.

Nesanica VS povremena nesanica

Čak 35% ljudi povremeno iskusi simptome slične nesanici, kao što je uspavljivanje ili problemi pri spavanju. Ipak, to ne znači nužno da osoba ima formalno definisan poremećaj spavanja tj. nesanicu. Poteškoće sa spavanjem kategorišu se kao nesanica kada uzrokuju uznemirenost osobe, i počnu negativno da utiču na ostale aspekte njenog života, poput posla ili odnosa. Da bi se klasifikovali kao hronična nesanica, simptomi moraju da traju najmanje tri meseca!

Somnifobija ili strah od spavanja

Pored nesanice i poremećenog sna, postoji još jedan poremećaj koji se vezuje za noć. U pitanju je somnifobija, koja izaziva ekstremnu anksioznost i strah od same pomisli na odlazak u krevet. Ova fobija je takođe poznata kao hipnofobija, klinofobija, anksioznost u snu ili strah od spavanja. U pitanju je nekada i sam začarani krug poremećaja. Recimo, ukoliko patite od nesanice, tokom dana biste mogli da brinete da li ćete moći da zaspite te noći. Često doživljavanje noćnih mora ili paralize sna takođe doprinosi zabrinutosti u vezi sa spavanjem. Kod somnifobije, kao i kod svih fobija, strah koji izaziva je generalno dovoljno intenzivan da utiče na vaš svakodnevni život, uobičajene aktivnosti i opšte blagostanje.

Tretmani za nesanicu

Na svu sreću, postoji više tretmana za poremećaje sna, odnosno nesanicu. U slučaju kratkotrajne nesanice, medicinski stručnjaci često samo pružaju informacije o nesanici i objašnjavaju korake koje treba preduzeti. Oni takođe mogu razgovarati o stresorima koji su možda izazvali kratkoročnu nesanicu. Kognitivna bihejvioralna terapija za nesanicu (CBT-I) je nešto kompleksniji pristup insomniji. Stručnjaci u SAD i Evropi smatraju da je kognitivna bihejvioralna terapija za nesanicu idealni početni tretman za hronični poremećaj nesanice. CBT-I pomaže ljudima da upravljaju anksioznošću, koju osećaju zbog problema sa spavanjem i uspostave bolje navike spavanja. Kada osoba doživi značajne simptome nesanice, mogu se preporučiti razni preparati, koji mogu poboljšati san, smanjiti anksioznost zbog problema sa spavanjem i smanjiti oštećenja tokom dana.

Kako prepoznati nesanicu?

Ovo su neki simptomi koji se javljaju zbog nesanice:
  • budite se prerano a uveče ne možete da zaspite
  • provodite veliki broj noći u budnom stanju, brinući se da nećete zaspati
  • postoji dosledan obrazac prekinutog sna koji vas ne odmara
Kao rezultat poremećaja i neurednog sna, možete početi da doživljavate druge simptome povezane sa nesanicom, uključujući umor, razdražljivost i druge promene raspoloženja, poteškoće u koncentraciji ili pamćenju.

Nesanica kod starijih

Prema istraživanju iz 2019. godine, do 75 % starijih osoba ima neke simptome nesanice. Više različitih faktora doprinosi nesanici u starijoj odrasloj dobi, a oni mogu biti poput domino efekta. Ako ste u penziji, možda više nemate dosledan dnevni raspored ili redovnu društvenu interakciju, što može doprineti nesanici. Društvena izolacija može doprineti usamljenosti i povećati vaše šanse da doživite depresiju, što takođe može povećati rizik od problema sa spavanjem. Jedan od faktora su i zdravstveni problemi povezani sa starenjem, uključujući hronične bolove. Dalje, ako ne spavate dovoljno noću, osećate se pospano i umorno tokom dana, a kao rezultat toga, možda ćete biti skloniji da dremate. Dremanje otklanja umor, te na spavanje odlazite odmorniji, što podstiče ciklus nesanice.

Kako protiv nesanice?

Pre svega, držite se striktnog i urednog rasporeda spavanja. Neka vam vreme za spavanje i buđenje budu dosledni iz dana u dan, uključujući i vikende. Budite aktivni i izbegavajte ili barem ograničite dremke. Ne koristite nikotin, kofein i alkohol jer znatno pogoršavaju nesanicu. Nemojte trpeti bol u dužem vremenskom periodu. Izbegavajte velike obroke i pića pre spavanja. Provetrite prostoriju u kojoj spavajte i pobrinite se da je posteljina čista i mirisna. Možete koristiti i nežnu muziku kao i esencijalna umirujuća ulja poput lavande. Pokušajte i sa meditacijom.

Suplementi i nesanica

Pored gore navedenog, u borbi protiv nesanice mogu vam pomoći i kvalitetni i prirodni suplementi. BiVits ima posebnu liniju koktelskih suplemenata specijalno namenjenih nervnom sistemu, koji sadrže kalcijum, cink, magnezijum-citrat sa vitaminom B6, vitamin D3, folnu kiselinu, vitamin B i alfa-lipoinsku kiselinu. Ipak, jedan BiVits prirodni dodatak se razlikuje i dodatno doprinosi urednom snu. U pitanju je BiVits® ACTIVA Melatonin, koji olakšava prilagođavanje unutrašnjeg sata organizma i ciklusa spavanja i budnog stanja. Skraćuje vreme uspavljivanja, poboljšava kvalitet sna, doprinosi održanju kontinuiteta sna i pomaže organizmu u adaptiranju unutrašnjeg sata i ciklusa spavanja – budnog stanja.    

Za bolji san, KORISTI:

BiVits

View Comments

  • Da li sme piti ovo osoba 81 godonu i koliko tableta na dan i u koje vreme

    • Draga Dragice,
      Naravno da osobe od 81 smeju koristiti i to u preporučenoj dozi 1 tableta dnevno.
      Može se uzimati ujutru, sem ukoliko imate strah da će povećati apetit onda može pred spavanje.

  • Pijem antidepresive koji vise nemaju svrhu,osim kad zaspim a budjenje je ramo 04 svako jutro..da li ali iskreno vas preparat moze pomoci?9 godina sam na lekovima

    • Draga Daco,
      Kako je naš BiVits ACTIVA Melatonin suplement, moramo naglasiti da se on ne preporučuje osobama na antidepresivima bez konsultacije sa lekarom koji je iste preporučio.

  • Vise od godinu dana imam oroblem sa nesanicom. Pila sam Melatonin ali jako kasni deluje. Zaspim tek kad svane a onda odspavam skoro 8 sati . Budim se u podne redovno. Sve sam pokusala u ne vredi. Imam 72.godine i potpuno sam zdrava, ne koristim bas nikakvu terapiju. Nisam pod stresom, okruzena sam porodicom i prijateljima.
    Kako da se resim ive nesanice i vratim u normalu ?
    Hvala !

  • Dobar dan ,da li sme melantonin uveče ako preko dana pijem 1mg ribotrila hvala

    • Dobar dan! Hvala Vam na pitanju. Melatonin i Rivo* tril (trgovinsko ime za Clona* zepam, koji je sastavni deo leka Rivo* tril) su dva različita proizvoda i njihova interakcija nije opasna po zdravlje. Međutim, oba proizvoda utiču na funkcije mozga i nervnog sistema, pa je najbolje konsultovati se sa lekarom pre upotrebe bilo kog leka, kako bi se utvrdilo da li je bezbedno uzeti ih istovremeno. U svakom slučaju, preporučujemo Vam da se posavetujete sa svojim lekarom pre uzimanja bilo kog leka, uključujući melatonin i Rivotril. Vaš lekar će moći da proceni Vaše specifične zdravstvene potrebe i da Vam da preporuke u vezi sa najboljim načinom uzimanja lekova i suplemenata.

  • Imam nesanicu 6 meseci, nocu ne mogu da spavam tek ujutru kada svane zadpim, pijem zolift i rivotril i lek za pritisak , molim vas sta smem da popijem uz ove lekove za spavanje,,,hvala

    • Preporučljivo je da se konsultujete sa svojim lekarom pre nego što dodate bilo kakve druge suplemente ili lekove u kombinaciji sa već propisanim lekovima za spavanje i pritisak. Vaš lekar će najbolje proceniti da li su ti suplementi sigurni i efikasni za vaše konkretne zdravstvene probleme. Neki dodaci mogu imati interakciju sa lekovima koje već uzimate, pa je važno da se konsultujete sa stručnjakom pre uzimanja bilo kakvih dodataka. Naš melatonin se odlično pokazao, ali kako ste već na terpijama posavetujte se sa lekarom.
      Takođe, postoje i nefarmakološki načini koji mogu pomoći u poboljšanju kvaliteta sna, poput promene navika spavanja i uvođenja vežbi relaksacije.

  • Znam da spojim po 4 dana i 4 noci da je zaspim niti minut. Dobijem strah od smrti. Snofobija me unistava, ali čim jednu noć odspavam malo, ona nestane na tri meseca, ali se svaki put javlja u gorem obliku...ne znam sta da radim, da li je to za lekove?

    • Dragi Matija,
      Evo nekoliko saveta koji bi vam mogli pomoći da poboljšate kvalitet sna i smanjite stres:
      - Pokušajte da održavate redovnu rutinu spavanja, odnosno da svake noći idete u krevet i ustajete u isto vreme.
      - Pre spavanja izbegavajte stimulanse poput kofeina, nikotina i alkohola.
      - Opustite se pre spavanja uz neku aktivnost koja vas umiruje, poput čitanja knjige ili slušanja umirujuće muzike.
      - Budite fizički aktivni tokom dana, ali izbegavajte fizičku aktivnost neposredno pre spavanja.
      - Pokušajte da smanjite stres u svom životu, koristeći tehnike poput meditacije ili dubokog disanja.
      - Probajte sa korišćenjem Melatonina i prirodnih "pomoći" za lakši i bolji san
      Molim vas da uzmete u obzir da su ovo samo opšti saveti i da je najbolje da se posavetujete sa svojim lekarom ili stručnjakom za mentalno zdravlje kako bi vam pomogli u konkretnom slučaju.

  • Nakon DVa meseca patnje od diskushernije izvrsena je operacija I problem mi je resen. Medjutim stvorio se problem sa nesanicom. Iako osecam umor retko kad zaspim I to na kratko. Popila sam tabletu I nije uspela da me uspava.
    Posle koliko Dana uzimanja leka pocinje da deluje. . Da li je jedna tableta dnevo dovoljna? Kolika je maksimalna doza? Da li se desavalo da nekom ne pomogne?

    • Razumemo tvoju zabrinutost u vezi nesanice nakon operacije diskushernije. Uobičajeno je da se nakon hirurškog zahvata telo prilagođava i da moguće su promene uobičajenog ritma sna. Kada se koriste lekovi za nesanicu, vreme koje je potrebno da počnu da deluju može varirati.
      Doziranje je 1 tableta dnevno, najbolje nekih sat vremena pre spavanja. Potrebno je koristiti u kontiunitetu, iskustva nam govore da se oseća poboljšanje već posle nekoliko dana, naravno ovo jeste individualno.
      Možete na početku povećati na 2 tablete, i probajte bar nedelju dana u kontinuitetu da koristite svakodnevno bez preskoka. Nemojte više povećavati dozu na svoju ruku, bez konsultacije sa lekarom.

  • Već od petka nisam oka sklopio, znaci 3 noći i dana. Bensedin od 10 mg imam kao terapiju vec desetak godina jedan dnevno. Kako je moguće da i pored jakog sedativa nemam sna i da li bih smeo da koristim ovaj preparat uz ovu terapiju? Jedva otkucah ovo....

    • Dragi Branko,

      Razumemo da se suočavaš sa teškoćama u spavanju uprkos upotrebi Bensedina kao terapije. Nedostatak sna može biti veoma izazovan i uticati na tvoje fizičko i mentalno zdravlje. Pre nego što razmotriš dodatne suplemente ili preparate, veoma je važno da se posavetuješ sa svojim lekarom, posebno zbog kombinacije sa već postojećom terapijom.

      Bensedin je sedativ koji se koristi za ublažavanje anksioznosti i nesanice. Međutim, svako telo može drugačije reagovati na lekove i suplemente. Tvoj lekar će biti u najboljoj poziciji da proceni tvoje trenutno stanje, terapiju i da ti da savet o tome kako da se nosiš sa nesanicom.

      Uz to, možete zajedno razmotriti i druge strategije za poboljšanje sna, kao što su usvajanje zdravih navika spavanja, izbegavanje stimulansa pre spavanja, tehnike opuštanja i slično.

      Važno je da potražiš savet od svog lekara što je pre moguće kako bi se utvrdio uzrok nesanice i pronašao odgovarajući pristup za tvoje stanje.
      Nadamo se da ćeš uskoro pronaći olakšanje i da ćeš dobiti podršku koja ti je potrebna.
      Uzmi zdravlje u svoje ruke i ne oklevaj da se obratiš svom lekaru radi detaljnijeg saveta i podrške.

      Suplementcija melatoninom se na velikom broju slučajeva pokazala kao uspešno rešenje, ali kako već imaš terapju lekom, moramo savetovati konsultaciju sa lekarom koji je upoznat sa tvojom situacijom.

Recent Posts

Trudnice, oprez: Nivo gvožđa u trudnoći ne sme biti snižen!

Koliko je važno da se tokom trudnoće obrati pažnja na nivo gvožđa u krvi, govori…

1 mesec ago

Quercetin i otklanjanje simptoma alergije!

Zapušen nos. Curenje nosa. Suzenje, svrab i crvenilo očiju. Otok kapaka. Grebanje u grlu i…

5 meseci ago

Prevencija alergija uz Quercetin!

Mnogi proleće smatraju jednim od najlepših godišnjih doba – priroda se budi, sve cveta, međutim,…

5 meseci ago

Bivits ACTIVA Brain Level Up…u čemu je tajna?

Savremeni način života postavio je pred nas brojne izazove, a jedan od njih svakako jeste…

5 meseci ago

Sezonske alergije i suplementacija – kako su povezane?

Ima li nešto lepše od proleća? Budi se priroda, cveta drveće, trava se zazeleni. Međutim,…

5 meseci ago

Zašto je unos gvožđa u periodu trudnoće i dojenja izuzetno važan?

Period trudnoće i dojenja predstavlja jedan od najvažnijih perioda u životu svake žene, ali i…

7 meseci ago