Categories: Alergija

Sezonske alergije i suplementacija – kako su povezane?

Ima li nešto lepše od proleća? Budi se priroda, cveta drveće, trava se zazeleni. Međutim, osobama koje pate od sezonskih alergija ovaj period godine prava je noćna mora. Savremeni način života, klimatske promene, ali i zagađenje vazduha, dodatno doprinose većoj rasprostranjenosti alergija.

Šta su to sezonske alergije i zašto nastaju?

Sezonske alergije predstavljaju burnu reakciju našeg imunskog sistema na alergene iz prirode. Kreću sa cvetanjem drveća, koje počinje u kasnu zimu i traje sve do sredine proleća. Nastavljaju se sa travama, koje cvetaju od kasnog proleća do sredine leta, i najzad, završavaju, sa korovom, odnosno najpoznatijom ambrozijom, negde od kasnog leta, pa sve do jeseni.

U vreme cvetanja, milijarde čestica polena i drugih alergena su u vazduhu. Kod osoba koje imaju sklonost, alergeni aktiviraju proizvodnju određene vrste  antitela, koja destabilizuju ćelije zadužene za imuni odgovor u našem organzmu (mastocite). Ove ćelije oslobađaju supstancu po imenu histamin i to prvenstveno u sluzokožama nosa, grla, sinusa, respiratornih puteva i očiju. To za posledicu ima crvenilo, suzenje i svrab u očima, kijanje, curenje nosa, suvoće i grebanja u grlu, bola u sinusima i osećaja kao da su sinusi prepunjeni. U težim formama, gde postoji i alergijska astma, može da dovede i do opstrukcije i zapaljenja disajnih puteva, bronhospazma, mukusnih čepova, kašlja i otežanog disanja.

Ovi učestali, neprijatni simptomi, koji nažalost slabo reaguju na dostupnu terapiju, a traju sve vreme dok je alergen prisutan u vazduhu, značajno narušavaju kvalitet života pojedinca, ali i njegovu radnu sposobnost.

Šta je rešenje za sezonske alergije?

Jedan od saveta koji pacijenti sa sezonskim alergijama dobiju jeste da izbegavaju kontakt sa alergenom. Međutim, to je, u današnjem tempu života, skoro pa nemoguće. Alergeni su svuda oko nas, i jedini način da se izbegnu jeste da pacijent, praktično, ne izlazi nigde i ne otvara prozore, što je daleko od realnosti, i složićete se ozbiljno narušava kvalitet života.

Drugi savet je uzimanje terapije. Nažalost, magični lek za alergije, koji će trenutno ukloniti sve naše tegobe ne postoji. Lečenje sezonskih alergija sastoji se uglavnom od višemesečnog uzimanja antihistaminika (lekova koji blokiraju oslobađanje histamina) i sprejeva za nos i za oči. Intenzivnije i brže dejstvo svakako ima kortikosteroidna terapija, čiji je zadatak da smiri nastalu burnu imunološku reakciju na alergen, ali sa njom treba da postiji poseban oprez. Ovi lekovi uzimaju se u ograničenom vremenskom periodu, a obzirom da mogu da ispolje ozbiljna neželjena dejstva, neophodan je lekarski nadzor.

Šta je to, što pored terapije, možemo da učinimo da pomognemo sebi sa sezonskim alergijama?

Ono čemu se sve više poklanja pažnja jesu prirodni dodaci koji pomažu da se alergija spreči, ali i da se ukoliko se alergija već javi prateći simptomi ublaže.  Tu je na prvom mestu kvercetin.

Šta je to kvercetin?

Kvercetin (Quercetin) pripada grupi biljnih pigmenata zvanih flavonoidi. U pitanju je prirodni imunomodulator što znači da njegovi molekuli stupaju u interakciju sa našim imunim sistemom i regulišu odbrambeni odgovor ili u pravcu njegovog podsticanja ili u pravcu njegovog suzbijanja.

U slučaju alergije, kvercetin utiče na stabilizaciju omotača ćelija zaduženih za imuni odgovor i samim tim pomaže da se smanji oslobađanje histamina, koji je glavni krivac svih neprijatnih simptoma polenske alergije.

Kvercetin kombinovan sa fosfolipidima iz repice dokazano predstavlja superiornu formulaciju u odnosu na druge oblike kvercetina. Studija, koja je uključila 66 ispitanika, je pokazala da se primena kvercetin phospholipida u dozi od 250 mg, 2 puta dnevno, tokom 4 nedelje pokazala efikasnom u smanjenju simptoma polenske alergije, poput svraba očiju, kijanja, curenja nosa i poremećenog sna. Takođe, grupa koja je uzimala ovu kombinaciju prijavila je sveukupno poboljšanje kvaliteta života, nakon primene preparata.

Kvercetin ublažava nelagodnosti koje nose sezonske alergije

Dodatna studija je pokazala da je nakon 30 dana primene kvercetin phospholipida došlo i do smanjenja učestalosti nelagodnosti povezanih sa polenskom alergijom i alergijskim rinitisom (i do 70 %).

Treba napomenuti da je kvercetin bezbedan za primenu i nema kontraindikacija čak ni kod autoimunskih bolesti, međutim kod određenih grupa ljudi može da stupi u interakciju sa nekim lekovima, kao što su antikoagulantni lekovi, citostatici, fluorohinoloni, te je zato pre svakog započinjanja suplementacije kvercetinom neophodna konsultacija vašeg lekara ili farmaceuta.

Mislite o vašoj polenskoj alergiji na vreme i uzmite zdravlje u svoje ruke. Jedinstvenu kombinaciju kvercetina i phospolipida u apotekama možete pronaći u proizvodu BiVits ACTIVA Quercetin.

 

Katarina Bajec

Recent Posts

Trudnice, oprez: Nivo gvožđa u trudnoći ne sme biti snižen!

Koliko je važno da se tokom trudnoće obrati pažnja na nivo gvožđa u krvi, govori…

1 mesec ago

Quercetin i otklanjanje simptoma alergije!

Zapušen nos. Curenje nosa. Suzenje, svrab i crvenilo očiju. Otok kapaka. Grebanje u grlu i…

5 meseci ago

Prevencija alergija uz Quercetin!

Mnogi proleće smatraju jednim od najlepših godišnjih doba – priroda se budi, sve cveta, međutim,…

5 meseci ago

Bivits ACTIVA Brain Level Up…u čemu je tajna?

Savremeni način života postavio je pred nas brojne izazove, a jedan od njih svakako jeste…

5 meseci ago

Zašto je unos gvožđa u periodu trudnoće i dojenja izuzetno važan?

Period trudnoće i dojenja predstavlja jedan od najvažnijih perioda u životu svake žene, ali i…

7 meseci ago

Deficit gvožđa i menstrualni ciklus

Deficit gvožđa usled menstrualnog ciklusa Prema nedavnim istraživanjima, svaka treća, tačnije skoro 39%, devojaka i…

7 meseci ago